HİZMET İHRACATI DESTEKLERİNDEN YARARLANACAK SEKTÖRLERİN SAYISI ARTIRILDI

HİZMET İHRACATI DESTEKLERİNDEN YARARLANACAK SEKTÖRLERİN SAYISI ARTIRILDI

Hizmet İhracatının Tanımlanması, Sınıflandırılması ve Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararla hizmet ihracatı kavramı, ilk kez tüm hizmet sunum yöntemlerini içerecek şekilde tanımlandı. Böylece, kararın, hizmet ihracatını ilgilendiren pek çok iş ve işlemde esas alınarak hizmet ihracatçılarının önünü açacak uygulamalara dayanak teşkil etmesi hedeflendi.

Bu kapsamda, “sağlık turizmi”, “film/dizi” ve “eğitim” sektörlerine ek olarak “kültürel hizmetler”, “yaratıcı endüstriler”, “spor turizmi”, “fuarcılık”, “gayrimenkul”, “lojistik”, “yönetim danışmanlığı”, “yeşil hizmetler” ve “diğer hizmet sektörleri" de destek kapsamına alındı.

"Diğer hizmet sektörleri" arasında, "yurt dışında kamusal bir otorite ile sözleşme yapılması kaydıyla sunulan tesis bünyesinde kombine destek hizmetleri, gemi klaslama müesseseleri faaliyetleri, patent danışmanlığı, uygunluk değerlendirme, uluslararası ticaret ve yatırımlar konusunda hukuki danışmanlık faaliyetleri" yer aldı.

Kararla önceki destek programları kapsamında uygulanan "reklam, tanıtım ve pazarlama, yurt dışı birim, pazara giriş belgeleri, tescil ve koruma, bireysel/milli fuar katılımı, acente komisyon, ticaret/alım heyeti, Hizmet Sektörü Rekabet Gücünün Artırılması Projesi (HİSER)" gibi mevcut desteklerde bazı güncellemeler de yapıldı. Danışmanlık ve rapor desteği gibi yaratılan katma değerin ölçülmesinin güç olduğu ve uygulamada belirsizlik yaratan destek unsurları kapsamdan çıkarıldı.

Korsanla mücadele de desteklenecek

Kararla hizmet sektörlerine, sektörün ihtiyaçları ile birebir örtüşen destek unsurları getirildi. Bu kapsamda, eğitim sektöründe "uluslararası öğrenci ofisleri kapasite geliştirme, akademisyen istihdamı, uluslararası sıralama" destekleri, sağlık ve spor turizmi sektörlerinde "komplikasyon ve seyahat sağlık sigortası, istihdam, yabancı dil ve sağlık turizmi eğitimi, sağlık ve spor turizmi programının yürütülmesi ve sektörel tanıtım" destekleri, kültürel ve yaratıcı endüstri hizmetleri sektöründe "korsanla mücadele desteği" ilk defa uygulanacak.

Uluslararası alanda "Türk hizmeti" algısı ve pazar konumlanmasını güçlendirmek üzere tasarlanan "ürün yerleştirme desteği" program kapsamındaki tüm sektörlerin istifadesine sunuldu.

İlk kez destek kapsamına alınan "fuarcılık”, “gayrimenkul”, “spor turizmi”, “yeşil hizmetler” ve “diğer hizmetler” sektörlerine, önceki dönemde uygulama tecrübesi edinilen destek unsurlarının yanı sıra ilk kez yürürlüğe konulan ve sektöre özgü olarak tasarlanan destek unsurlarından da faydalanmaları sağlanacak. Bu kapsamda, fuarcılık sektörüne "fuar alanı yapımı ve restorasyon desteği", yeşil hizmetler alanında "istihdam desteği" ve "veri tabanı üyelik desteği" verilecek.

Hizmet ihracatı devlet yardımı programları kapsamında ilk kez "hizmet istatistik temini" ve "performans ölçümü" uygulaması da getirilerek, hizmet ihracatçılarının aldığı desteğin katkısının ölçülmesine yönelik adım atıldı. Bu uygulama, hizmet ihracatı istatistiklerinin elde edilmesi için de kaynak oluşturacak.

Destek üst limitleri Türk lirası olarak belirlendi

Kararda destek üst limitleri ABD doları yerine Türk lirası olarak belirlenirken limitlerin yıllık artış oranları her yıl güncellenecek.

Kararla destek üst limitleri ve destekleme alanları her bir sektör için ayrı ayrı belirlendi.

Paylaş :

İLETİŞİM

Gaziantep Ticaret Odası – Gaziantep Dış Ticaret İstihbarat Merkezi
İncilipınar Mah. 16 Nolu Sok. Şehitkamil/Gaziantep
Telefon : 0 342 220 30 30 (328)
[email protected]

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası – Adıyaman Dış Ticaret İstihbarat Birimi
Altınşehir Mah. Gölbaşı Yolu No:29 Adıyaman
Telefon : 0 416 216 46 46 (130)

Sevilla Ticaret Odası – Dış Ticaret Birimi
Plaza de la Contratación, 8, 41004 Sevilla/Spain
Telefon : +34 95 511 08 98 (4090)

Gaziantep

singapore

San Fransisco

Sydney

London

Bangalore

Tokyo

Cape Town

Brasilla

Toronto

Bu web sitesi Avrupa Birliği'nin mali desteği ile oluşturulmuş ve sürdürülmüştür. İçeriği Gaziantep Ticaret Odası'nın sorumluluğundadır ve Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin görüşlerini yansıtmayabilir.